Bilo da više volite sedam ili svega nekoliko koraka skincare rutine, najvažnije je slijediti redoslijed upotrebe određenih proizvoda kako bi bila pravilna i imala efekta.
Sa približno milion proizvoda na tržištu, lako je doći u nedoumicu kako ispravno složiti rutinu, jer ona više ne predstavlja samo jednostavno čišćenje, toniziranje i hidrataciju. Često postavljano pitanje je kojim redoslijedom treba nanositi proizvode za njegu. Koraci ovise o tipu kože, stoga nemojte slijepo slijediti savjete koje, naprimjer, pročitate na nekom blogu, imajte na umu da osoba koja piše vrlo vjerovatno ima potpuno različite potrebe od vaših.
Tako, naprimjer, suhoj i reaktivnoj koži neće trebati tonik, a ulja nisu za svaki tip kože. Imajte na umu da je ovo najbolji način nanošenja proizvoda: tanji sloj proizvoda na bazi vode, potom uljni i uvijek završavajte SPF-om.
DNEVNA RUTINA
1. Sredstvo za čišćenje
Jutarnje umivanje je prvi korak, koristite najbolje sredstvo za čišćenje i toplu tkaninu od flanela, mikrofibre ili muslina. Čišćenje kože najosnovniji je dio pravilne rutine, idealno bi bilo to činiti dvaput dnevno, jer s površine kože uklanjate prljavštinu, znoj, mikrobe i onečišćenja te stvarate čistu bazu za nanošenje daljnjih proizvoda.

Zahvaljujući micelama s izvrsnim svojstvima čišćenja i uklanjanja šminke, Sensibio H2O dubinski čisti lice ujutro i navečer onemogućujući prodiranje u kožu onečišćujućih tvari koje bi vjerojatno pogoršale osjetljivost kože.

Ovaj kristalno čisti losion pretvara se u prozračnu laganu pjenu koja nježno uklanja šminku i čisti kožu. Bez sapuna, poštuje prirodnu ravnotežu kože, ostavljajući je mekom i čistom.
2. Toner
Ako uživate u korištenju svog najboljeg tonera, i ako vaša koža s tim nema problema, nanesite ga nakon čišćenja. No, da li je toner neophodan? Toneri često izazivaju iritaciju i nisu pogodni za sve tipove kože. Ponekad je bolja opcija hidratantni sprej.
Toneri koji sadrže AHA ili BHA (alfa-hidroksi kiseline i beta-hidroksi kiseline) druga su priča jer djeluju kao piling. To može pomoći ako se borite s aknama, začepljenim porama ili sporom obnovom ćelija kože, ovisno o kiselini koju koristite.

Voda za njegu i osvježenje osjetljive kože lica, tijela i mukoznih membrana, po prirodnom sastavu slična fiziološkoj otopini soli. Bakteriološki čista, prirodno izotonična, vlaži, umiruje, djeluje protuupalno i protiv slobodnih radikala.
Potreban je oprez i veoma je važno slijediti upute za upotrebu i polako ih uvoditi u svoju rutinu. AHA u njegu kože uključuju glikolnu, mliječnu i mandeličnu kiselinu, a BHA salicilnu kiselinu. Ako se koriste prekomjerno mogu izazvati suhoću, perutanje, svrbež, osjetljivost i iritaciju kože. Povećana osjetljivost izražena je kod suhe, osjetljive ili kože sklone ekcemima ili s rozaceom.
3. Serumi
Sljedeći korak je najbolji serum za lice. Ujutro je dobro odabrati serum sa vitaminom C jer nudi dodatnu zaštitu kože tokom dana. Nakon čišćenja, upotreba antioksidativnog seruma s vitaminom C može pomoći u posvjetljavanju kože, a djeluje i protiv štetnih slobodnih radikala koji ubrzavaju starenje kože. Hidratantni serumi mogu se koristiti u bilo koje doba dana; ukoliko ga koristite u kombinaciji, nanesite ga prije ciljanog tretmana.

Rilastil D-Clar koncentrirajuće kapljice intenzivni su šok za kontrastnu hiperkromiju: mrlje od sunca, melazmu, hiperpigmentaciju izazvanu lijekovima ili post-upale (akne), kao i mutnu, neravnu put. Formula s hidroksi-resveratrolom, butilresorcinom i kompleksom clari-tech

Njega protiv znakova starenja kože nadoknađuje 100 % dnevnog gubitka hijaluronske kiseline iz epidermisa. Inovativni anti-ageing serum koji djeluje na sve bore i gubitak punoće kože lica i područja oko očiju.
4. Hidratacija/ulje
Ovisno o tipu kože, svakako odaberite najbolju hidratantnu kremu za suhu/masnu/mješovitu kožu. Potom nanesite i svoju najbolju kremu za područje oko očiju prema vlastitim potrebama, bilo da se radi o podočnjacima, vrećicama ili borama.

Bogata tekstura za vrlo suhu osjetljivu kožu s emolijentnim uljima, karite maslacom i hranjivim voskovima.
5. Krema za sunčanje
Bez obzira na boju tena, zaštita od sunca obavezna je svakog dana – ne samo u ljetnim mjesecima, kako mnogi (pogrešno) misle. Korištenje kreme za sunčanje usporava starenje kože, pigmentaciju i pojavu bora, a može pomoći u prevenciji raka kože.

Gel-krema obogaćena salicilnom kiselinom i niacinamidom. Formula pruža vrlo visoki spektar zaštite (od UVA, UVB i određenih oštećenja uzrokovanih zagađenjem) za kožu sklonu aknama i sprečava tragove uzrokovane UV zračenjem. Dugotrajna kontrola sjaja.

Nova krema za zaštitu od sunca, ultra širokog spektra, koja udovoljava najvišim standardima za njegu kože uz minimalan utjecaj na okoliš.
NOĆNA RUTINA
1. Sredstvo za čišćenje

Weleda mlijeko za čišćenje za savršenu obnovu kože. Blago mlijeko bez parfema posebno formulisano da štiti osjetljivu kožu.
Započnite uklanjanjem šminke, dnevnih masnoća i prljavštine te pranjem. Dvostruko čišćenje navečer je neophodno, opet pomoću pouzdane tkanine od flanela, mikrovlakana ili muslina.

Čisti i hidrira bez narušavanja zaštitne barijere kože lica i tela. Za normalnu do suhu kožu. Sadrži 3 esencijalna ceramida i hijaluronsku kiselinu.
2. Maska za lice (nije obavezno)
Često postavljano pitanje je – kada je najbolje koristiti maske za lice, koji je idealan korak u okviru rutine. Odgovor je – nakon čišćenja, prije svih ostalih koraka njege, otprilike dva puta sedmično, a zatim slijedi uobičajeni nastavak rutine.

Rilastil Aqua hidratantna maska za intenzivno vlaženje, posebno pogodna za dehidriranu kožu. Sadrži hijaluronsku kiselinu velike ili male molekulske mase, ceramide, vitamin E, skvalen i omega 6.

Proizvod namijenjen mješovitoj i masnoj koži sklonoj aknama. Omogućava blagi piling kože lica, apsorbira nečistoće te regulira pretjerano izlučivanje sebuma. Zaglađuje kožu te joj pruža blistav izgled. Pročišćava i osvježava kožu lica.

Maska za intenzivnu hidrataciju Za sve tipove kože. Anti-age maska za trenutačnu hidrataciju. Fine linije su smanjene i koža izgleda svježe, sjajnije, blistavije i pomlađeno.
3. Toner
Ako ste ljubitelj tonera, dodajte u večernju rutinu.

Višenamjenski losion koji nježno čisti kožu, pomaže da se reguliše prekomjerno lučenje sebuma, ima mat efekat na ten, hidrira kožu i uspostavlja pHvrijednost kože. Svakodnevno eliminiše izumrle ćelije i nečistoće. Daje mat izgled tenu i reguliše lučenje sebuma. Pospješuje obnavljanje epiderma.
4. Retinol (izbjegavajte upotrebu s AHA/BHA)
Navečer će upotreba proizvoda s vitaminom A (poput retinola) pojačati proizvodnju kolagena i ujednačiti ton kože. Retinol je prilično moćan sastojak, stoga izbjegavajte korištenje bilo koje kiseline kako biste izbjegli raekcije. Koža postaje veoma osjetljiva, treba ga aplicirati samo uvečer, a sljedeći dan uvijek nanesite SPF (što biste i inače trebali svakodnevno).
Miješanje retinola s bilo kojom drugom topikalnom njegom razrijedit će aktivni sastojak vitamina A i smanjiti njegovu učinkovitost. Ovisno o razini osjetljivosti kože, pametno je izbjegavati bilo koju dodatnu kiselinu. Retinol uvodite postepeno, započnite s najnižom koncentracijom (0,3%) i za početak svaki treći dan.

RETINOL je poznat kao jedan od najučnkovitijih aktivnih sastojaka za ciljano smanjivanje znakova starenja: izražene bore i staračke pjege.

Age protect multi-action intenzivan serum ima dvostruku koncentraciju aktivnih sastojaka te djeluje dvostruko – na znakove starenja i na svakodnevne čimbenike koji oštećuju kožu: plavu (LED) svjetlost, UV zrake, onečišćenje, stres, umor…
5. Serum
Prvo nanesite hidratantne, a potom ciljane serume. AHA kiseline, poput glikolne ili mliječne, mogu se koristiti tokom sedmice, ovisno o toleranciji i osjetljivosti kože na nježno hemijsko ljuštenje gornjeg sloja izumrlih ćelija, što dovodi do svjetlijeg tena.

Intenzivni hidratantni serum s antioksidativnim i anti-onečišćujućim učinkom, posebno pogodan za sprečavanje preranog starenja kože. Sadrži H.A. kompleks (3 različita oblika hijaluronske kiseline), DETOXIOX i mandelinska kiselina (4%)
6. Hidratacija/ulje
Noćnu rutinu završite uobičajenom hidratantnom kremom ili najboljom noćnom kremom za svoj tip kože. Ako je vaša koža posebno suha, pokušajte nanijeti tanki sloj ulja kako biste “zaključali” rutinu. Posljednji korak je krema oko očiju.

Kremasti tretman koji stvara hidrataciju i intenzivan sjaj. Patentirani AQUAGENIUM ™* iz Bioderma Research koži vraća svoje prirodne hidratantne funkcije i zadržava vodu, što je neophodno za njenu ravnotežu. Zahvaljujući emulziji nadahnutoj strukturom epiderme, aktivni sastojci patenta djeluju ciljano i učinkovito. Obogaćena je vitaminom E koji pomaže u zaštiti kože protiv oksidativnog stresa i borbi protiv preranog starenja kože.
Koje proizvode ne treba koristiti istovremeno
Sve je više žena koje redovno, na dnevnoj bazi, koriste moćne sastojke za njegu kože, poput kiselina i retinola, stoga je važno znati koje jake sastojke ne bi trebalo miješati. Iako nije apsolutno pravilo da se to ne čini, istovremeno korištenje nekih sastojaka može izazvati iritacije i oštećenja kože. Stoga se savjetuje izbjegavanje istovremenog korištenja AHA kiselina (poput glikolne) i retinola ili bilo kojeg retinoida. Ponekad i primjena tokom istog dana izazove neželjene reakcije, pa se preporučuje odabir jednog od sastojaka, ukoliko dermatolog ne savjetuje drugačije.
Koje proizvode koristiti danju, a koje noću?
Kreme sa vitaminom A, poput retinola ili retinoida, mogu povećati osjetljivost na sunce pa ih treba nanositi noću, a SPF nanositi sljedećeg jutra. Isto vrijedi i za kiseline! Antioksidanti poput vitamina C mogu se koristiti i ujutro i navečer, ali kako pružaju oblik zaštite od UV i onečišćenja, čini se razumnim koristiti ih ujutro, prije izlaska.
Koliko proizvoda s kiselinama je previše u jednoj sesiji
Danas kiseline dolaze u gotovo svakom obliku proizvoda za njegu kože, od čišćenja do tonera, seruma i hidratantne kreme. Postavlja se pitanje – koliko se proizvoda sa AHA/BHA kiselinama smije primijeniti. Ovisi o tome koliko je vaša koža reaktivna, kao i o individualnim potrebama. Kiseline mogu uzrokovati crvenilo, ljuštenje i osjetljivost, pa je najbolje odabrati jedan proizvod, druge dodati ukoliko postoji klinička potreba, a da to koža može podnijeti. Ako imate masnu kožu ili akne, odaberite salicilnu kiselinu. Ako želite glatku i hidratiziranu kožu, odaberite mliječnu kiselinu. Ako želite posvijetliti tamne mrlje ili zagladiti bore, odaberite glikolnu kiselinu. Za one koji ne podnose niti jednu od navedenih, mandelična kiselina može biti manje iritantna jer veće molekule ne prodiru tako duboko.
Zašto je važan redoslijed
Ako na raspolaganju imate sve moguće kozmetičke proizvode na svijetu, a ne primjenjujete ih na pravi način – ništa nećete postići. Pogrešan redoslijed ili previše proizvoda odjednom, međusobno će se razrijediti ili neće imati efekta, poništavajući sav vaš trud. Pravilna rutina njege može se sažeti na sljedeći način: zaštitite kožu danju – SPF, najbolje BB kreme i primer, a navečer zagladite kožu – retinoli, koncentrirani serumi i teža hidratantna krema.
Potrebno je i ostaviti malo vremena između apliciranja kako bi proizvodi mogli djelovati. Iako to vjerojatno nije moguće kad žurite, samo minut između aplikacije bit će dovoljno da proizvodi za njegu postignu svoju čaroliju. Pokušajte četkati kosu ili spremiti kafu između koraka kako biste proizvodima omogućili vrijeme koje je koži potrebno da ih upije.
Da rezimiramo, ispravna rutina njege kože:
1. Sredstvo za čišćenje
2. Maska (večernja, najviše dvaput sedmično)
3. Toner
4. Retinol (navečer)
5. Serum
6. Hidratacija/ulje/krema za oko očiju
7. SPF (svako jutro)